بسیج ولایت

به امید دنیایی بهترو سرزمینی آبادتر

آگهی آگهی

آمریکا از شما جاسوسی می‌کند/ سیا چگونه شبکه‌های اجتماعی را برای جاسوسی از کشورها مدیریت می‌کند +فیلم و عکس

انکار ارتباط کمپانی‌های بزرگ فناوری ارتباطات با سرویس‌های جاسوسی آمریکا، نتیجه‌ای جز فریب خودمان ندارد؛ شاید تا پیش از اغتشاشات سال 1388 کم‌تر کسی در کشورمان باور می‌کرد که نقش شبکه‌های اجتماعی و اینترنت در سیاست براندازی کاخ سفید چه اندازه مهم است.

به گزارش گلستان24 به نقل از مشرق زندگی امروز، بدون اینترنت برای اکثر ما قابل‌تصور نیست؛ و این دقیقاً همین هدفی است که وزارت دفاع و آژانس‌های جاسوسی آمریکا از ایجاد اینترنت داشته‌اند. این یک واقعیت است که آژانس‌های جاسوسی آمریکا از تک‌تک ما و تمام «اینترنت» جاسوسی می‌کنند و همه سایت‌های اینترنتی، وبلاگ‌ها، پروفایل‌ها، و شبکه‌های اجتماعی با نظارت جاسوسان آمریکایی اداره می‌شود. در این گزارش به شما نشان خواهیم داد که چگونه گوگل، فیس‌بوک، توئیتر، غول‌های دیگر فناوری اطلاعات، و حتی کمپانی‌هایی که «هنوز» خبری از وجود آن‌ها ندارید، به دنبال جاسوسی از شما هستند. بعد از خواندن این گزارش به خوبی متوجه خواهید شد که جاسوسان آمریکا چه‌قدر راحت می‌توانند از شبکه‌های اجتماعی از جمله فیس‌بوک و توئیتر برای به راه‌اندازی اغتشاشاتی مانند آن‌چه سال 1388 در ایران رخ داد، بهره می‌برند. اگر شما هم «ایجاد اینترنت با هدف جاسوسی» را توهم توطئه می‌دانید، مطمئناً با خواندن این گزارش، نظرتان عوض خواهد شد.

 

آمریکا همین الآن دارد از شما جاسوسی می‌کند +فیلم و عکس

«مارک زاکربرگ» (راست) بنیان‌گذار فیس‌بوک

و صاحب «مدال نظارت سیا» در کنار اوباما

 

اگرچه طبق برخی گزارش‌ها، طی سال‌های اخیر از حجم فعالیت‌های سیا کم شده است (گزارش‌های مشرق را از این‌جا، این‌جا و این‌جا بخوانید)، اما این بدان معنا نیست که این سازمان دست از جاسوسی‌های گسترده خود از مردم دنیا برداشته است. همان‌طور که از نام سازمان جاسوسی آمریکا یعنی «آژانس مرکزی اطلاعات» برمی‌آید، این سازمان به روش‌های مختلفی برای دست‌یابی به اطلاعات از مردم سراسر دنیا متوسل می‌شود. در گزارش پیش رو به یکی از این روش‌ها که ظاهراً غیرمستقیم است می‌پردازیم: ارتباط با غول‌های فناوری جهان.

 

 
 
اعترافات دو نفر از جاسوسان خارجی در ایران - دانلود

 

 

برای آن‌که ارتباط نزدیک سیا با کمپانی‌های بزرگ و کوچکی را بهتر درک کنیم که اغلب، جنبه‌هایی از آینده دنیای ما را رقم می‌زنند، باید ابتدا با یک شرکت سرمایه‌گذاری آشنا شویم که بودجه استارت‌آپ‌های بی‌شماری را تأمین کرده است، استارت‌آپ‌هایی که از نظر سیا ارزشش را داشته باشند.

 

دست سیا بر آتش حوزه فناوری

سازمان غیرانتفاعی «این-کیو-تل[1]» یا «آی‌کیوتی[2]» که سال 1999 تأسیس شد و «سرمایه‌گذار شخصی سیا» و «بازوی سرمایه‌گذاری خطرپذیر سیا» توصیف شده، سازمانی است که با استفاده از مالیات مردم آمریکا[3]، به اعتراف رسمی خود، «فناوری‌های خلاقانه را با این هدف شناسایی، اقتباس، و عملیاتی می‌کند که از عملیات‌های سیا و جامعه گسترده‌تر اطلاعاتی آمریکا حمایت نماید[4].» این سازمان تا کنون در بیش از 200 استارت‌آپی سرمایه‌گذاری کرده که در زمینه فناوری شکل گرفته‌اند؛ هزینه هر کدام از این حمایت‌ها هم به طور متوسط بین 500 هزار تا 3 میلیون دلار بوده است[5].

آمریکا همین الآن دارد از شما جاسوسی می‌کند +فیلم و عکس

«اریک اشمیت» (راست) مدیرعامل کمپانی «آلفابت» در کنار اوباما

«آلفابت» کمپانی مادر گوگل است

 

این جملات شاید در نظر اول دوپهلو باشد، اما با کمی تعمق به راحتی می‌توان به ماهیت حمایت‌های آی‌کیوتی[6] به نیابت از سیا از کمپانی‌های نوپا پی برد. اولین جمله‌ای که نشان می‌دهد حمایت‌های هدفمند سیا از کمپانی‌های فعال در عرصه فناوری، ماهیت «عادی» ندارد، در توضیحات رسمی آی‌کیوتی در بخش «تمرکز بر فناوری» آمده است: «[اهداف] سرمایه‌گذاری‌های ما به چهار حوزه فناوری تقسیم می‌شود: تجزیه و تحلیل پیش‌رفته، «فناوری‌های قابل‌استقرار میدانی»[7]، زیرساخت و امنیت، و [فناوری‌های] متحرک.»

 

برخی «توهم توطئه»ها که بعد از خواندن این گزارش

 

 

شما نیز آن‌ها را تأیید خواهید کرد - دانلود

 

علاوه بر این‌ها، در لیست مقالات و تحقیقات تحت حمایت آی‌کیوتی که با عنوان «در رادار ما» در وب‌سایت این سازمان معرفی شده‌اند، عنوان‌هایی به چشم می‌خورد که جای شک و شبهه‌ای درباره ماهیت جاسوسانه پروژه‌های تحت حمایت این سازمان باقی نمی‌گذارد، از جمله «استفاده از شبکه‌های اجتماعی[8]» و «بیش از «نقشه»: تجزیه و تحلیل پشت فناوری‌های ژئوفضایی[9]».

اگرچه برخی ممکن است در مورد ماهیت فعالیت‌های آی‌کیوتی خوش‌بین یا بدبین باشند، اما موضوعی که همه در آن اتفاق‌نظر دارند، تسلط کامل آی‌کیوتی بر حوزه فناوری نه تنها در آمریکا، بلکه تقریباً در تمام دنیاست؛ تا جایی که گفته می‌شود هر شرکتی که در زمینه‌های اطلاعاتی تحقیقات یا فعالیت می‌کند، احتمالاً از دو حالت خارج نیست: یا یک نفر از آی‌کیوتی با دسته چک به آن شرکت رفته، یا یک تیم از آی‌کیوتی آن شرکت را زیر نظر دارد[10].

برای آن‌که به ابعاد فعالیت‌های آی‌کیوتی بهتر پی ببرید، و قبل از آن‌که مفصل به لیست حوزه‌های مورد علاقه این سازمان بپردازیم، شاید یک مثال بتواند به خوبی نشان دهد که سیا به کمک آی‌کیوتی به چه حجم گسترده‌ای از اطلاعات دست پیدا می‌کند. یکی از شرکت‌هایی که همین چند سال پیش تحت حمایت شدید آی‌کیوتی قرار گرفت، «کی‌هول[11]» (به معنی «سوراخ کلید») بود.

 

توضیحات مفصل درباره آی‌کیوتی و ارتباط پیچیده و نزدیک آن

 

با حوزه فناوری در دنیا و به ویژه گوگل و فیس‌بوک - دانلود

 

این کمپانی خصوصی کوچک که در کنار غول‌های فناوری در «سیلیکان ولی[12]» فعالیت می‌کرد، نقشه‌های سه‌بعدی و زیبایی را می‌ساخت که در گزارش‌های جنگی شبکه‌های سی‌ان‌ان، ای‌بی‌سی، و سی‌بی‌اس استفاده می‌شد. این نقشه‌ها که برای اولین بار نه تنها سه‌بعدی بودند، بلکه به جای زوم کردن روی یک عکس، می‌توانستند مانند یک فیلم باکیفیت، تا اندازه نشان دادن یک خانه یا خودرو به زمین نزدیک شوند، قبلاً چشم سیا را هم گرفته بودند[13]. این پروژه موفق، اکنون «گوگل ارث» نام دارد.

مثال گوگل ارث به خوبی نشان می‌دهد سیا چه اندازه می‌تواند در پیش‌رفت فناوری‌های نوین و آینده‌ساز نقش داشته باشد. آی‌کیوتی تا کنون استارت‌آپ‌های بی‌شماری را تأمین مالی کرده که بعدها توسط غول‌های فناوری مانند گوگل[14]، اوراکل، و آی‌بی‌ام، و برخی شرکت‌های صنایع نظامی مانند لاکهید مارتین، خریداری شده‌اند[15].

آمریکا همین الآن دارد از شما جاسوسی می‌کند +فیلم و عکس

شیمون پرز روی «دیوار» واقعی زاکربرگ در دفتر فیس‌بوک می‌نویسد

مدیرعامل فیس‌بوک رابطه نزدیکی با رئیس رژیم صهیونیستی دارد

 

مختصری درباره آن‌چه اغلب تئوری توطئه تصور می‌شود

امروزه اگر به ما بگویند گوگل، فیس‌بوک، توئیتر، و ده‌ها سرویس همه‌گیر اینترنتی، همگی ابزارهای جاسوسی دولت آمریکا هستند، مسلماً اولین چیزی که به ذهنمان می‌رسد این است که «فلانی توهم توطئه دارد.» «مغزش را شست‌وشو داده‌اند.» و جملاتی از این دست. واقعیت این است که انکار ارتباط مستقیم اغلب (اگر نگوییم تک‌تک) کمپانی‌های بزرگ و موفق مرتبط با اینترنت و دنیای مجازی با سرویس‌های جاسوسی، نتیجه‌ای جز فریب خودمان ندارد. در این‌جا مختصراً به برخی از شواهدی اشاره می‌کنیم که ارتباط مستقیم میان سیا و سایر نهادها و سرویس‌های جاسوسی آمریکا مانند «آژانس امنیت ملی» را با غول‌های فناوری و دنیای مجازی نشان می‌دهد.

 

 
اولین باری که گوگل و سیا به صورت هم‌زمان در یک کمپانی

 

سرمایه‌گذاری کردند، پرونده «آینده ضبط‌شده» بود - دانلود

 

 

گوگل و آژانس‌های جاسوسی آمریکا

ابتدا به این مسئله می‌پردازیم که «سیا چگونه گوگل را به وجود آورد[16]» و «گوگل چرا آژانس امنیت ملی را به وجود آورد[17].» «نفیذ احمد[18]» مدیر اندیشکده «مؤسسه توسعه و تحقیق سیاستی»، خبرنگار تحقیقی و متخصص شناخته‌شده در امور آژانس‌های اطلاعاتی و جاسوسی، طی یک سری گزارش 25000 کلمه‌ای، با استفاده از مستندات[19] و شواهد[20] و منابع مختلف[21]، به طور مفصل ارتباط تنگاتنگ میان گوگل و آژانس‌های جاسوسی آمریکا را اثبات کرده است[22]. اگرچه این‌جا مجال پرداختن به این مسئله با تمام جزئیات آن نیست، اما اشاره به چند نکته کوتاه، ضرورت دارد.

آی‌کیوتی که در بالا به آن اشاره شد، به نوعی ابتکار سیا نبود، بلکه این آژانس جاسوسی آمریکا، ایده ایجاد آن را از پنتاگون الهام گرفت. نهادهای مختلف درون پنتاگون یعنی دفتر وزیر دفاع، «دفتر ارزیابی گروهی[23]» و «آژانس پروژه‌ها و تحقیقات پیش‌رفته دفاعی[24]»، سال 1994 (5 سال قبل از تأسیس آی‌کیوتی) با هم‌کاری یک‌دیگر شبکه‌ای خصوصی به نام «انجمن هایلندز[25]» را ایجاد کردند.

این شبکه بیش از 1000 عضو دارد اما جلسات مخفیانه آن با حضور 25 تا 30 نفر از تقریباً تمام شرکت‌های بزرگ از جمله گوگل، مایکروسافت، آی‌بی‌ام، «ای‌تی‌اندتی[26]»، «ای‌بی[27]»، «پی‌پل[28]»، بی‌بی‌سی، دیزنی، جنرال‌الکتریک، انران برگزار می‌شوند. در این جلسات هم‌چنین نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه از مجلس نمایندگان و سنای آمریکا، مقامات بخش انرژی و حتی افراد کلیدی در کمپین‌های انتخابات ریاست‌جمهوری دو حزب نیز حضور دارند. اما این انجمن چه نقشی در ایجاد گوگل داشت؟

فناوری جدید «ردیابی تقاطعی» برای ساخت یک پرونده درباره شما

از طریق اطلاعات‌تان در تمام دستگاه‌های هوشمند شما - دانلود

 

در اولین سال تأسیس انجمن، دو دانش‌جوی جوان پی‌اچ‌دی در دانشگاه استانفورد که روی اولین برنامه جست‌جو و رتبه‌دهی اتوماتیک صفحات وب کار می‌کردند، به یک موفقیت چشم‌گیر دست پیدا کردند. محصول تلاش‌های «سرگی برین» و «لری پیج» اکنون گوگل نام دارد. نکته این‌جاست که بودجه اولیه برای کار «برین» و «پیج» را برنامه «سیستم‌های غول‌پیکر اطلاعات دیجیتال» متعلق به جامعه نهادهای اطلاعاتی آمریکا از جمله آژانس امنیت ملی و سیا تأمین کرده بود[29]. در کنار این پروژه 14 پروژه دیگر نیز تأمین بودجه شده بودند تا در زمینه «پردازش عبارت جست‌جو، مدیریت تراکنش‌ها، مدیریت فراداده، مدیریت فضای ذخیره‌سازی، و یک‌پارچه‌سازی داده‌ها» در ابعاد «چندین ترابایت تا پتابایت» دست به نوآوری بزنند.

این تنها مدرکی نیست که نشان می‌دهد گوگل را اساساً نهادهای جاسوسی آمریکا ساخته‌اند و اکنون اداره می‌کنند، اما در این گزارش، بیش از این به اثبات این رابطه نمی‌پردازیم (با مراجعه به منابع این مقاله می‌توانید ده‌ها مدرک دیگر پیدا کنید).

آمریکا همین الآن دارد از شما جاسوسی می‌کند +فیلم و عکس

گوگل هم رابطه نزدیکی با سران رژیم صهیونیستی دارد

در تصویر سمت راست، به پرچم اسرائیل روی حرف L گوگل توجه کنید

 

 

فیس‌بوک و آژانس‌های جاسوسی آمریکا

فیس‌بوک هم وضعیتی بهتر از گوگل ندارد، بلکه شاید شواهد واضح‌تری از ارتباط این شبکه اجتماعی با نهادهای جاسوسی آمریکا[30] وجود دارد. فیس‌بوک نیز توسط سیا و سایر نهادهای اطلاعاتی آمریکایی ساخته شد و در مأموریت خود مبنی بر «استخراج هر میزان اطلاعات که ممکن باشد از هر تعداد انسان که ممکن باشد» هم فوق‌العاده موفق بود[31]. درباره رابطه مستقیم فیس‌بوک با سیا[32] و جامعه اطلاعاتی آمریکا نیز مقالات[33] بی‌شماری نوشته شده[34] تا جایی که فیس‌بوک را «سیابوک» هم نامیده‌اند[35].

فیس‌بوک و «مارک زاکربرگ» مدیرعامل آن[36] نه تنها اعتقادی به حفظ حریم خصوصی[37] کاربران ندارند[38]، بلکه کاملاً در خدمت نهادهای جاسوسی آمریکا هستند[39]. شکی نیست که فیس‌بوک اطلاعات بی‌حد و اندازه‌ای درباره کاربران خود دارد[40]. داشتن این اطلاعات آرزوی هر آژانس اطلاعاتی و جاسوسی است. بنابراین طبیعی است که سیا و آژانس امنیت ملی آمریکا بخواهند به پایگاه اطلاعاتی فیس‌بوک[41] دست‌رسی داشته باشند، پایگاه داده‌ای که سیا و آژانس‌های مشابه آن را از ماه‌ها جست‌جو و میلیون‌ها دلار هزینه بی‌نیاز می‌کند[42]. اما فیس‌بوک چه ارتباطی با سازمان‌های جاسوسی آمریکا دارد؟

 

فیس‌بوک کار سیا را بسیار آسان کرده است

 

به جای فیس‌بوک از «وان‌بی» استفاده کنید - دانلود

 

برای پاسخ به این سؤال، اشاره به یک مثال ساده کافی است. پیش از آن‌که مارک زاکربرگ در سال 2004 پروژه فیس‌بوک را به دنیا معرفی کند (و بعدها مدال «نظارت» سیا را دریافت کند[43])، این پروژه توسط «پیتر تییل» یکی از مدیران و سرمایه‌داران آمریکایی 500 هزار دلار کمک مالی دریافت کرده بود. بعدها این کمک مالی دردسرساز شد و تییل مدعی اسم و رسم در فیس‌بوک شد و حدود 8 درصد از سهام این کمپانی را برای خود برداشت.

با این حال، سؤال این است که چه شد که یک سرمایه‌گذاری بزرگ‌تر، هیچ‌وقت به اندازه سرمایه‌گذاری تییل خبرساز نشد؟ «جیمز بریر» که ارتباط مستقیمی با آی‌کیوتی دارد[44] به نوعی به نیابت از سیا، مبلغ «نجومی» (از نظر زاکربرگِ سال 2004) معادل 12.7 میلیون دلار را به حمایت از فیس‌بوک اختصاص داد[45]، اما احتمالاً درخواست کرد تا به ازای پرداخت رقمی بیش از 25 برابر کمک مالی تییل، نامی از سیا به میان نیاید تا اعتماد کاربران خدشه‌دار نشود. اگر بخواهیم به نسبت تییل، به سیا هم سهمی از فیس‌بوک بدهیم، باید 140 درصد از این کمپانی را به نام سیا سند بزنیم. آیا این موجب نمی‌شود سیا هر نوع دخالتی که بخواهد در فیس‌بوک[46] داشته باشد؟

 

رابطه فیس‌بوک با سیا و سایر سازمان‌های جاسوسی - دانلود

 

 

گوگل و فیس‌بوک از مهم‌ترین ابزارهای سیا برای جاسوسی در زندگی مردم دنیا هستند، اما به هیچ عنوان تنها ابزارهای این سازمان نیستند. بخش‌هایی از دولت آمریکا که «اینترنت» را ساخته‌اند[47] و یهودی‌هایی که آن را قبضه کرده‌اند[48]، به این زودی دست از سر مردم برنخواهند داشت. ارتباط غول‌های دیگر فناوری را هم با آژانس‌های جاسوسی آمریکا به راحتی می‌توان اثبات کرد، اما گروه بین‌الملل مشرق در ادامه این گزارش قصد دارد به جنبه‌هایی از این رابطه اشاره کند که کم‌تر به آن‌ها پرداخته شده است.

ادامه مطلب

دیدار رئیس و مدیران سازمان صداوسیما با رهبر انقلاب


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در دیدار مسئولان و مدیران رسانه‌ی ملی و اعضای شورای نظارت بر صداوسیما با تبیین اهداف «جنگ نرمِ برنامه‌ریزی شده، گسترده و همه‌جانبه نظامِ سلطه با جمهوری اسلامی»، تغییر باورهای مردم را مهم‌ترین هدف این جنگ پیچیده خواندند و با تأکید بر نقش منحصربه‌فرد رسانه‌ی ملی در این کارزار جدی، برنامه‌ریزی دقیق و عالمانه را برای تحقق وظایف رسانه‌ی ملی مورد تأکید قرار دادند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای سخنان خود به موضوع اهمیت رسانه‌ی ملی در نظام جمهوری اسلامی ایران پرداختند و با اشاره به حرکت عظیم رسانه‌ای که با کمک رسانه‌های نوپدید، به‌وجود آمده گفتند: رسانه‌ی ملی در صحنه‌ی چنین نبرد عجیب و عظیم و درگیری ناخواسته و ناگزیر قرار دارد که همان عرصه‌ی پیچیده و بسیار مهم جنگ نرم است.
رهبر انقلاب اسلامی افراد صاحب‌نظر، دلسوز و دارای انگیزه را به مطالعه و بررسی دقیق ابعاد جنگ نرم فراخواندند و گفتند: در جنگ نرم، همان اهداف جنگ سخت دنبال می‌شود اما به‌صورتی فراگیرتر و عمیق‌تر.
ایشان به برخی پیچیدگی‌ها و خطرات بیشتر جنگ نرم در مقایسه با جنگ سخت اشاره کردند و افزودند: جنگ نرم برخلاف جنگ سخت، آشکار، قابل فهم و ملموس نیست و حتی در برخی موارد طرف مقابل ضربه‌ی خود را می‌زند اما جامعه‌ی هدف، دچار خواب‌آلودگی و عدم احساس حمله است.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: جنگ‌های سخت معمولاً موجب برانگیخته شدن احساسات مردم و ایجاد وحدت و انسجام ملی می‌شود در حالی‌که جنگ نرم، انگیزه‌های مقابله را از بین می‌برد و زمینه‌ساز ایجاد اختلاف نیز می‌شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بعد از بیان خطرات به مراتب بیشتر و نگران‌کننده‌تر جنگ نرم در مقایسه با جنگ سخت گفتند: جنگ نرم فقط مخصوص ایران نیست اما در موضوع ایران، هدف اصلی از این جنگ نرمِ فکرشده و حساب‌شده، استحاله‌ی جمهوری اسلامی ایران و تغییر باطن و سیرت، با حفظ صورت و ظاهر آن است.
ایشان با تأکید بر اینکه تغییر باطن و سیرت به معنای تغییر انگیزه‌ها، شعارها، معارف انقلابی و اهداف بزرگ است، افزودند: در چارچوب اهداف جنگ نرمِ دشمن، باقی ماندن نام «جمهوری اسلامی» و حتی حضور یک معمم در رأس آن مهم نیست، مهم آن است که ایران تأمین‌کننده‌ی اهداف آمریکا، صهیونیسم و شبکه‌ی قدرت جهانی باشد.
رهبر انقلاب اسلامی، مسئولان و مردم  را آماج اصلی چنین جنگِ نرمی دانستند و خاطرنشان کردند: در مورد برنامه‌ریزی که در جنگ نرم برای مسئولان وجود دارد با آنان صحبت کرده و خواهم کرد اما مخاطبان اصلی جنگ نرم مردم به‌ویژه نخبگان، دانشگاهیان، دانشجویان، جوانان و عناصر فعال هستند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: آنها به‌دنبال تأثیرگذاری بر مردم و تغییر طیف وسیعی از باورهای آنان به‌ویژه جوانان و نخبگان هستند که باورهای اعتقادیِ دینی، سیاسی و فرهنگی مردم از جمله این باورها است.
ایشان گفتند: مردم ما باورهای اعتقادی درخصوص دین، خانواده، مسئله‌ی «زن و مرد»، استقلال، مقابله با بیگانه، مردم‌سالاری اسلامی و مسائل گوناگون فرهنگی دارند و طرف مقابل تلاش دارد این باورها را دست‌کاری کند و یا تغییر دهد.
رهبر انقلاب اسلامی، تغییر باور به گذشته را از دیگر اهداف مورد نظر در جنگ نرم برشمردند و تأکید کردند: مردم ما نسبت به رژیم فاسد و مستبد گذشته باورهایی دارند که در جنگ نرم تلاش بر این است تا این گذشته زشت و پلید و سیاه به گذشته‌ای درخشان و زیبا تغییر یابد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: آنها می‌خواهند با تغییر باور به گذشته، نتیجه بگیرند که لزومی به وقوع انقلاب اسلامی برای از بین بردن آن گذشته، وجود نداشته است.
ایشان تغییر باور به آینده و حال را از دیگر اهداف جنگ نرم دانستند و خاطرنشان کردند: آنها می‌خواهند به جوان امروزی القاء کنند که وضع کنونی کشور مایه‌ی شرمندگی است و رسیدن به پیشرفت در آینده نیز غیرممکن است تا نشاط و تحرک و علم‌آموزی و امید به آینده را از نسل جوان بگیرند.
رهبر انقلاب اسلامی ایجاد باورهای غیرواقعی در جوانان نسبت به جهان به‌ویژه آمریکا و اروپا و ترسیم  کشورهایی پیشرفته، راحت، امن و بدون مشکل از آنها را یکی دیگر از اهداف جنگ نرم برشمردند و در جمع‌بندی این بخش از سخنان خود گفتند: هدف اصلی و نهایی جنگ نرم طراحی‌شده، انحلال درونی و استحاله‌ی داخلی جمهوری اسلامی از طریق تغییر باورها و سست کردن ایمان مردم و به‌ویژه جوانان است.
رهبر انقلاب با اشاره به امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دشمن در جنگ نرم افزودند: همه‌ی پیشرفت‌های روزافزون محیط مجازی در خدمت تحقق اهداف جنگ نرم است اما مهم‌تر از این امکانات و پیشرفت‌های سخت‌افزاری، لشکر عظیم نخبگان فکری، سیاسی، ادبی، اجتماعی، و فعالان برجسته‌ی ارتباطات و رشته‌های مختلف هنری است که عقبه‌ی نرم‌افزاری قوی و تأثیرگذاری را برای تحقق اهداف جنگ نرم فراهم آورده است.
ایشان برنامه‌ریزی و کار و تلاش منسجم را از ویژگی‌های بارز طراحان و مجریان جنگ نرم برشمردند و خاطرنشان کردند: در همه‌ی تولیدات و فراورده‌های صوتی، تصویری و مکتوب جبهه‌ی مقابل ملت ایران، مقاصد و اهداف جنگ نرم، البته عمدتاً به‌طور غیرمستقیم، پیگیری و القاء می‌شود.
رهبر انقلاب در همین زمینه ترویج دین حداقلی و دین سکولار را که با هر رفتار شخصی و اجتماعی قابل انطباق است از جمله اهداف پنهان برنامه‌های عمدتاً اجتماعی رسانه‌های بیگانه خواندند و افزودند: آنها در پیگیری پیچیده‌ی اهداف خود، کاملاً جدی و دارای برنامه هستند اما ما در این زمینه عقب هستیم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تلاش‌های رسانه‌ی ملی را قابل توجه دانستند و در عین حال افزودند: باید این تلاش‌ها را به عمق برد و اهداف مورد نظر را بدون تظاهر و درشت‌نمایی، در حد ظرفیت همه‌ی برنامه‌های صداوسیما به‌صورت هنرمندانه ترویج کرد تا مخاطبان اقناع شوند و بپذیرند.
رهبر انقلاب مهم‌ترین کار برای تحقق مشهود اهداف رسانه‌ی ملی در قبال جنگ نرم دشمنان را، دست‌یابی به تحلیلی مبنایی، صحیح و واقع‌بینانه از شرایط داخلی، منطقه‌ای و جهانی جمهوری اسلامی خواندند و افزودند: این تحلیل، ذهن‌ها و جهت‌گیری‌های سطوح مختلف مدیریتی و بدنه‌ی سازمان را منسجم می‌کند و پایه‌ی همه‌ی فعالیت‌ها قرار می‌گیرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، پرهیز از اغراق در توانایی‌ها، توجه به مشکلات، تأثیرناپذیری از تبلیغات گمراه‌کننده‌ی بیگانگان، پرهیز از سطحی‌نگری، و توجه به ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه را در دست‌یابی به تحلیل مبنایی در صداوسیما مؤثر دانستند و افزودند: مقایسه‌ی صحیح موقعیت کشور با دوران متناظر انقلاب‌های مهم جهانی، می‌تواند به درک واقع‌بینانه از شرایط کشور، کمک کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به مشکلات فراوان، جنگ‌های داخلی خونین و حتی بازگشت برخی انقلاب‌های معاصر جهان به رژیم‌های گذشته افزودند: باید موقعیت کنونی ایران را با موقعیت آمریکا در حدود چهل سال پس از اعلامیه‌ی مهم استقلال آن کشور و موقعیت فرانسه پس از ۴دهه از انقلاب کبیر فرانسه مقایسه کرد تا شرایط امروز ایران و پیشرفت‌های چشم‌گیر کشور بهتر درک شود.
رهبر انقلاب که در تبیین ضرورت دست‌یابی به تحلیل مبنایی و جامع‌الاطراف در صداوسیما سخن می‌گفتند خاطرنشان کردند: در این چارچوب باید سیاه‌نمایی‌های بیگانگان را مد نظر داشت و متوجه بود که آنها در تحقق اهداف جنگ نرم، ایران را به جهانیان و حتی به خود ایرانیان واژگونه معرفی می‌کنند ضمن اینکه تصویر رسانه‌ای آنها از جهان نیز کاملاً مغرضانه است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به مسئولان و مدیران رسانه ملی پیشنهاد کردند برای دست‌یابی به تحلیلی پایه و واقع‌بینانه به مقایسه‌ی موقعیت جمهوری اسلامی با برخی کشورهای منطقه بپردازند که در ۴‌دهه‌ی اخیر زیر سایه‌ی آمریکا زندگی کرده‌اند.
ایشان گفتند: این مقایسه نشان می‌دهد که تسلیم، چه نتایجی دارد و ایستادگی به چه خیرات و پیشرفت‌هایی منجر می‌شود.
رهبر انقلاب پس از تشریح ضرورت برخورداری صداوسیما از تحلیل مبنایی به عنوان پایه‌ی همه‌ی تولیدات و برنامه‌ها در تبیین دومین کار رسانه‌ی ملی برای پیگیری محسوس‌تر و هنرمندانه‌ی وظایف خود، تعریف و تدوین یک تفکر مبنایی و اصولی را ضروری خواندند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به راهبردهایی که در آغاز مسئولیت آقای سرافراز به رسانه ابلاغ شده تأکید کردند: همه‌ی این راهبردها باید دنبال و برای اجرای آنها برنامه‌ریزی دقیق و عالمانه شود که البته در برخی موارد کارهای خوبی شده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برنامه‌ریزی عالمانه و دقیق برای تحقق راهبردهای ابلاغی صداوسیما و راهبردی جمهوری اسلامی را از دیگر ضروریات حرکت رسانه‌ی ملی برشمردند.
ایشان رسانه‌ی ملی را رسانه‌ی نظام و کشور و انقلاب دانستند و تأکید کردند: صداوسیما قرارگاه مقدم و فعال مقابله با جنگ نرم است و مدیران و کارکنان رسانه‌ی ملی، سرداران و سربازان این جنگ نرم هستند.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با تشکر از زحمات مدیران و کارکنان رسانه‌ی ملی به‌ویژه آقای سرافراز رئیس سازمان صداوسیما، ایشان را فردی پرکار، سخت‌کوش، باهمت، منظم، ساده‌زیست و به‌دور از تشریفات و تجملات، پاک‌دست، حساس در مورد بیت‌المال، شجاع، دارای جسارت در تصمیم‌گیری و خلاق و مبتکر و نوآور دانستند و خاطرنشان کردند: این ویژگی‌ها بسیار باارزش و مورد تحسین است که باید استمرار داشته باشند و برای سازمان صداوسیما به‌عنوان یک سازمان فراقوه‌ای لازم و ضروری است.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آقای سرافراز رئیس سازمان صداوسیما گزارشی از برنامه‌ها و اقدامات این سازمان بیان کرد.
رئیس سازمان صداوسیما با اشاره به چالش‌ها و مشکلات رسانه‌ی ملی، گفت: اصلاح ساختار اداری و همچنین اصلاح آیین‌نامه‌ها و مقررات، فراهم کردن مقدمات راه‌اندازی رسانه‌ی تعاملی، برنامه‌ریزی برای تقویت حضور در محیط وب و شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه، افزایش کیفیت تولیدات رسانه ملی از جمله مهم‌ترین فعالیت‌ها و رویکردهای صداوسیما است.
وی افزود: پیگیری موضوعات راهبردی همچون گفتمان انقلاب اسلامی، اقتصاد مقاومتی، سبک زندگی ایرانی اسلامی و رشد علمی، تاسیس مرکز گسترش فیلم‌نامه نویسی، بازطراحی و راه‌اندازی شبکه‌ی کودک، ایجاد گروه زیبایی‌شناسی و علوم‌شناختی، به‌کارگیری نیروهای جوان و مؤمن در مدیریت‌های مختلف، افزایش میزان مخاطبان رسانه‌ی ملی و افزایش اثرگذاری شبکه‌های العالم و پرس تی‌وی، راه‌اندازی خبرگزاری صداوسیما و حرفه‌ای‌ و روزآمد شدن شبکه‌ی خبر، تأکید بر تحلیل و تفسیر رویدادها، راه‌اندازی کانال‌های آذری، کردی و اردو در حوزه‌ی برون‌مرزی، بازسازی منابع آرشیوی، توجه به موسیقی دینی و آیینی و انقلابی و توجه به اعتماد و احساس امنیت مردم از دیگر برنامه‌ها و اقدامات رسانه‌ی ملی بوده است.منبع:http://farsi.khamenei.ir

شبکه های اجتماعی ایرانی

شبکه اجتماعی هم میهن

هم میهن ، از سال 1384 به منظور ایجاد محیطی امن و سالم برای کاربرانی که تمایلی به حضور در شبکه های اجتماعی بیگانه ندارند با مدیریت امیر قاسمی تاسیس گردید.

 

قاسمی، نقطه قوت هم میهن را هماهنگ بودن با فرهنگ ایرانی و اسلامی ،کنترل محتوا و سالم سازی محیط تحت نظر 60 مدیر و 6میلیون مخاطب ایرانی عنوان کرد.

برای ثبت نام در این شبکه اینجا را کلیک کنید و روی عضویت در هم میهن در بالای صفحه کلیک کنید.

شبکه اجتماعی افسران

شبکه اجتماعی افسران جنگ نرم که به اختصار افسران نامیده می شود در بخش معرفی اینگونه نوشته است: با توجه به تأکیدات ویژه رهبر معظم انقلاب نسبت به مقابله با جنگ نرم دشمن و توصیه ایشان مبنی بر اینکه «خودتان در مجامع فکری‌تان به دنبال راهکار باشید»، تصمیم گرفتیم تا شبکه افسران را به منظور - ایجاد بستر برای هم‌فکری و بیان دیدگاه‌ها - شبکه توزیع برای بیشتر دیده شدن محتواهای تولیدشده - انتشار سریع محتوا، ایده یا اطلاع - بسترسازی برای آزمون ایده‌های نو قبل از اجرا - توانمندسازی افسران جوان در مقابله با جنگ نرم دشمن راه‌اندازی کنیم.

 

افسران بستری برای توزیع بهتر، سریعتر و گسترده‌تر محتواهای تولید شده توسط کاربران شبکه است که طبیعتاً علاقه‌مند هستند مخاطبین بیشتری داشته باشند. از سوی دیگر افسران می‌تواند مورد توجه کسانی قرار بگیرد که سعی دارند با دیدگاه‌ها و نظرات مردم بدون واسطه ارتباط داشته باشند.

برای ثبت نام در این شبکه می توانید اینجا کلیک کنید


شبکه اجتماعی فیس نما

فیس نما ، از سال 1391 با هدف رقابت با شبکه های بیگانه و فراهم اوردن محیطی امن برای کاربران با مدیریت علیرضا قاسم پور تاسیس شد.

قاسم پور در گفتگو با خبرنگار ما نقطه قوت فیس نما نسبت به دیگر شبکه های داخلی را حضور اکثر کاربران ایرانی فعال در حوزه شبکه های اجتماعی ، امکانات متعدد و رسیدگی سریع به مشکلات کاربران عنوان کرد

به نوشته این شبکه کاربران فیس نما کمی بیش از یک میلیون نفر هستند

برای ثبت نام در این شبکه اینجا را کلیک کنید


شبکه اجتماعی فارس توییتر

فارس توییتر ، از سال 1391 با هدف رقابت با شبکه های اجتماعی خارجی و ایجاد محیطی مناسب با فرهنگ ایرانی برای کاربران ایرانی با مدیریت علی اکبر صادقی راه اندازی شد. این شبکه همانطور که از نامش پیداست نوع خدواتش به شبکه معروف توییتر بسیار نزدیک است.


صادقی در گقتگو با مجله شبانه باشگاه خبرنگاران نقطه قوت فارس توییتر را امنیت، سهولت استفاده کاربران عنوان کرد گفت : یکی از نقاط قوت این شبکه نسبت به دیگر شبکه های اجتماعی داخلی به روز كردن صفحه با ارسال پیامک توسط كاربران ، عنوان کرد

در آخرین اعلام مدیر این شبکه تعداد کاربران فارس توییتر به مرز 29.000 کاربر رسیده است.

برای ثبت نام در این شبکه اینجا را کلیک کنید

منبع:http://www.mashreghnews.ir

رهبر معظم انقلاب در دیدار نوروزی جمعی از مسئولان کشور: ما به دنبال بالا بردن انتظارات از دولت نیستیم

رهبر معظم انقلاب در دیدار نوروزی جمعی از مسئولان کشور:
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه اداره کشور که مسئولیت آن بر عهده دولت و شخص رئیس جمهور محترم است بسیار سخت است، گفتند: با توجه به اشتغالات فراوان و گسترده رئیس جمهور محترم، معاون اول رئیس جمهور که دارای جایگاه ممتازی است می تواند نقش ویژه ای برای فرماندهی قرارگاه اقتصاد مقاومتی ایفا کند.

ما به دنبال بالا بردن انتظارات از دولت نیستیم

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار عیدانه جمعی از اعضای هیأت دولت، هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی، مسئولان عالی دستگاه قضایی و مسئولان برخی نهادها ضمن تشکر از مسئولان بویژه تلاشها و زحمات دولت محترم در جهت پیگیری اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی، «همدلی و هم زبانی» و «اتحاد مسئولان کشور» را برای اجرای این سیاستها بسیار مهم ارزیابی و تأکید کردند: قرارگاه مرکزی اقتصاد مقاومتی باید با فرماندهی دولت و شخص معاون اول رئیس جمهور، ضمن جلب همکاری و کمک همه دستگاهها و رصد دقیق عملکرد و حرکت بخش های مختلف، و حمایت جدی از تولید داخلی، زمینه ساز اقدام همه جانبه و فراگیر بمنظور تحقق «اقدام و عمل» در اقتصاد مقاومتی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، ایشان نقش فرماندهی قرارگاه اقتصاد مقاومتی را در رصد دقیق فعالیت های دستگاهها، بسیار با اهمیت خواندند و گفتند: در این رصد، باید دستگاههایی که در چارچوب این سیاستها حرکت می کنند تقویت، و دستگاههایی که بی تفاوت هستند، به مسیر اصلی کشانده شوند و از اقدامات دستگاههایی که بر خلاف اقتصاد مقاومتی حرکت می کنند، جلوگیری شود.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه «اقدام و عمل» در اقتصاد مقاومتی باید به‌گونه ای باشد که در پایان سال، امکان ارائه گزارش دقیق و ملموس از عملکردها در حوزه های مختلف وجود داشته باشد، افزودند: مجموعه دستگاههای اجرایی، توانایی تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی را دارند و باید مجلس شورای اسلامی نیز در این مسیر به دولت کمک کند.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: ما به دنبال بالا بردن انتظارات و توقعات از دولت نیستیم و در جریان مشکلات و کمبود اعتبارات و منابع نیز هستیم اما باید با صرفه جویی در برخی بخشها، خلاءها و کمبودها در بخش های دیگر جبران شود.

ایشان مجموعه مدیریتی کشور را مجموعه ای زبده، با تجربه و دارای انگیزه و فکر و عمل دانستند و افزودند: قرارگاه فرماندهی که هم مرکز فکر و هم مرکز عمل است، باید با استفاده از توان خوب مدیریتی کشور و همچنین با بهره گیری از ظرفیت ها و توانایی های دستگاههای مختلف در جهت تصمیم گیری و پیگیری مراحل اجرا حرکت کند.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه اداره کشور که مسئولیت آن بر عهده دولت و شخص رئیس جمهور محترم است بسیار سخت است، گفتند: با توجه به اشتغالات فراوان و گسترده رئیس جمهور محترم، معاون اول رئیس جمهور که دارای جایگاه ممتازی است می تواند نقش ویژه ای برای فرماندهی قرارگاه اقتصاد مقاومتی ایفا کند.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: من از هر اقدامی که در دولت، مجلس و قوه قضاییه، در جهت منافع مردم و گشایش امور و حل مشکلات مردم باشد، جداً حمایت خواهم کرد، اما مهم این است که احساس شود کاری که انجام می گیرد، برای منافع ملی مفید و لازم است.

ایشان تأکید کردند: باید در اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی به توانایی ها و ظرفیت های فراوان داخلی اتکا کرد.

رهبر انقلاب اسلامی، امریکا را نماد بداخلاقی و بد ادایی دانستند و خاطرنشان کردند: به امریکاییها نمی توان اعتماد کرد و به غیر از امریکاییها، برخی کشورهای دیگر غربی نیز همینگونه هستند، بنابراین باید به توانایی های خودمان اعتماد کنیم و مواضع و عملکرد مقامات امریکا نیز تأیید کننده همین اعتقاد است.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه اگر صادقانه وارد میدان شویم، قطعاً خداوند متعال کمک و یاری خواهد کرد، گفتند: در مسیر زندگی فردی و اجتماعی، همواره فراز و نشیب و سختی و گشایش وجود دارد اما مهم آن است که در همه این شرایط، مسیر و جهت گیری اصلی فراموش نشود.

ایشان لزوم جدی گرفته شدن مسئله حمایت از تولید را بسیار مهم خواندند و افزودند: باید تولید، در هر دو بخش صنعت و کشاورزی، مورد توجه ویژه قرار گیرد.

رهبر انقلاب اسلامی «همدلی و هم زبانی و اتحاد مسئولان» را زمینه ساز تحقق اقتصاد مقاومتی خواندند و تأکید کردند: بدون همکاری مسئولان، کارها پیش نخواهد رفت.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: جمهوری اسلامی ایران همواره از امتیاز وحدت ملی برخوردار بوده است اما در کنار وحدت ملی، باید اتحاد و همدلی مسئولان نیز وجود داشته باشد و این اتحاد، منافاتی با اختلاف سلیقه ها و دیدگاهها ندارد.

ایشان دیدار امروز را مظهر همدلی و هم زبانی و انس و الفت مسئولان با یکدیگر دانستند و خاطرنشان کردند: باید مسئولان کشور با هر سلیقه و دیدگاهی، در جهت اهداف اساسی و انقلابی حرکت کنند.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: امروز این احساس در کشور وجود دارد که مسئولان قوا و مسئولان اصلی نظام، به رغم برخی اختلاف سلیقه ها در شیوه ها و راهها، دارای هم فکری و هم نظری در جهت اهداف اصلی انقلاب هستند.

حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تشکر فراوان از صبر و بردباری خانواده های مسئولان، به‌ویژه همسران آنان، گفتند: بسیاری از تلاشها و زحمات مسئولان که مورد توجه قرار می گیرند، مدیون همسران آنهاست که معمولاً دیده نمی شوند.

در این دیدار، آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ضمن تشکر از رهنمودهای رهبر انقلاب اسلامی و حمایتهای ایشان از دولت، گفت: دولت برنامه جامعی برای عملیاتی کردن سیاستهای اقتصاد مقاومتی تدوین کرده است و این سیاستها را نسخه شفابخش مشکلات اقتصادی کشور می داند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: دولت به سیاستهای اقتصاد مقاومتی اعتقاد کامل دارد و این سیاستها از لحاظ شرعی، قانونی و کارشناسی، مورد قبول دولت است.

آقای جهانگیری با اشاره به تعیین اولویتهای اقتصادی سال ۹۵، در دو جلسه اخیر قرارگاه اقتصاد مقاومتی، خاطرنشان کرد: شب گذشته، جلسه طولانی با بنگاههای بزرگ اقتصادی برگزار شد و دولت مصمم به راه اندازیِ تولید، توسعه‌ی صادرات، تسهیل کسب و کار و وارد کردن جدی بخش خصوصی است.

وی لازمه موفقیت دولت در اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی را همکاری و کمک سایر قوا و نهادهای مختلف و به‌ویژه صدا و سیما دانست و گفت: من اطمینان می دهم که دولت هر آنچه که از لحاظ دانش، تجربه، مدیریت و توان در اختیار دارد، در جهت اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی دریغ نخواهد کرد.

پیش از این دیدار، مسئولان نماز ظهر و عصر را به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامی اقامه کردند.
منبع:http://www.entekhab.ir

سخنان منتشر نشده از زنده یاد سلحشور

زنده یاد سلحشور در سخنرانی گفته است: اگر در بین شما جوانان انقلابی، مؤمن و متعهد کسانی هستند که استعداد نوشتن دارند، لازم است شروع به کار کنند. جان و روح فیلم‌سازی، سناریونویسی است که با داستان‌نویسی آغاز می‌شود. سناریوی خوب می‌تواند فیلم خوب را شکل دهد.
سخنان منتشر نشده از زنده یاد سلحشور

به گزارش پایگاه اینترنتی بسیج، زنده یاد «فرج الله سلحشور» مدتی پیش از اوج بیماری، سخنرانی با موضوع سینمای انقلابی در دار‌القرآنی واقع در کرج داشته که متن کامل آن به همراه پرسش و پاسخ با حاضران در قالب چند شماره متوالی در برگزاری فارس منتشر خواهد شد. 

بنا بر این گزارش، متن کامل بخش اول این سخنان که در آن به رسانه به عنوان قوی‌ترین سلاح جنگ نرم و سناریونویسی متعهد اشاره شده می‌آید:

*بمب هسته‌ای ما همین فیلم‌ها و سریال‌های انقلابی است

کسی که در خارج کشور دو سریال علیه ایران ساخته می‌گوید: «شما رسانه ملی ندارید. این تلویزیون و سینما مال خودتان نیست. اگر رسانه ملی و بومی داشتید تا امروز آمریکا و اسرائیل را نابود می‌کردید». 

به تاجیکستان رفتم و وزیر فرهنگ و هنر عراق در آنجا عین همان حرف را زد. در لبنان نیز همین حرف را شنیدم. در ترکیه هم گفته شد. همه آنها می‌گفتند: «شما به انرژی هسته‌ای در ایران ننازید بلکه باید به «یوسف» افتخار کنید. بمب اتمی برای شما همین سریال «یوسف» و سریال‌های مذهبی است که می‌سازید، و نه انرژی هسته‌ای!». ما به عنوان یک کشور اسلامی، سلاح قدرتمندی را می‌توانستیم در اختیار داشته باشیم ولی نداریم. 4 گروه دارند تلویزیون و سینمای ما، بخصوص حوزه فیلم و سریال‌سازی را می‌گردانند: توده‌ای‌ها، ساواکی‌ها، بهایی‌ها و صهیونیست‌ها! این حقیقت را باید پذیرفت. سینما و تلویزیون ما تبدیل به سنگری شده که آنها از پشتش به خودمان شلیک می‌کنند. سنگر ما نیست و به دشمن شلیک نمی‌نماید. بخواهیم یا نخواهیم، این حقیقت دارد.

فیلم و سریال‌سازی ما در طول 36 سال گذشته به جای آن که در خدمت اسلام و انقلاب باشد در مقابل آن بوده است. به خاطر دارم که در دهه 60، شصت درصد آثاری که ساخته می‌شد نسبتاً ارزشی بود. مثلاً «دو چشم بیستون»، «توبه نصوح»، «پرواز در شب»، «بلمی به سوی ساحل»، «جزیره مجنون» و فیلم‌های زیادی ساخته شد که همگی ارزشی بودند. در آنها اثری از ابتذال، صحنه‌های سخیف و روابط دختر و پسر نبود. الآن چند درصد آثار را می‌توان دارای جنبه‌های مثبت دانست؟ تنها 3 درصد، آن هم با اغماض! در سال اگر 100 فیلم بسازیم فقط 3 تا از آنها تقریباً خوب است. 10 سریال می‌سازند و فقط یکی از آنها مثل «مامان مدینه» در می‌آید، که آن هم 100 تا ایراد دارد ولی قدری بهتر از بقیه است. سریال‌های بنجل و بدآموز زیادی را پخش می‌کنند.

*بچه مذهبی‌ها در حوزه فرهنگ تکلیف برعهده دارند

چه باید کرد؟ ما بچه مذهبی‌ها در هیئت‌هایمان عزاداری می‌کنیم. خانواده چادری داریم. اهل نماز و عبادتیم. کاری به کار دیگران نداریم، ولی آیا همینقدر که به زندگی خود بپردازیم کافی است؟ آیا تکلیفی به گردن نداریم؟ اگر بتوانیم کاری انجام دهیم نباید کوتاهی کنیم.

اگر در بین شما جوانان انقلابی، مؤمن و متعهد کسانی هستند که استعداد نوشتن دارند، لازم است شروع به کار کنند. جان و روح فیلم‌سازی، سناریونویسی است که با داستان‌نویسی آغاز می‌شود. سناریوی خوب می‌تواند فیلم خوب را شکل دهد.

لازمه سناریست شدن این است که قلمی مناسب برای نگارش قصه داشته باشید. با ارزیابی قصه‌ای که می‌نویسید می‌توانیم تشخیص دهیم آیا توان سناریست شدن دارید یا نه؟! این مسئله مهم است. باید زحمات ما نتیجه بدهد. اگر کسی استعداد سناریونویسی نداشته باشد شاید استعدادش در کارگردانی، نقاشی یا سایر رشته‌ها باشد. اول امتحان می‌گیریم تا نوشته‌‌هایتان را ببینیم.

*تاکید بر تاسیس دانشگاه‌های اسلامی

سناریو را چگونه می‌نویسند؟ همه شما بانک را می‌شناسید. در گذشته بانک شامل یک میز بود که یهودی‌ها پشت آن می‌نشستند و کسی که قرض می‌خواست، از آنها می‌گرفت. تعیین می‌کردند که نزول و ربح پول چقدر است و بعد از چند ماه باید چقدر بدهد. اسم این میز را «بانک» می‌گذاشتند. بنیانگذارش صهیونیست‌ها و یهودی‌ها بودند. بیش از نیاز مردم، خانه ساخته شده اما قیمت پایین نیامده زیرا بانک با مجموعه‌ساز دست به یکی کرده‌اند. چرا اینطور شده؟ چون بانک اسلامی نیست و حالت ربوی دارد. بنیانگذار بانک‌ها بیگانگان بوده‌اند. عین همین قضیه در دانشگاه نیز دیده می‌شود. دانشگاه امام صادق، دانشگاه امام حسین و حوزه علمیه قم را داریم که خروجی‌هایشان انسان‌هایی نسبتاً صالح هستند. نمی‌گوییم بینشان آدم بد پیدا نمی‌شود ولی اغلب آنها اشخاصی مؤمن و خدا‌شناس هستند، ولی در سایر دانشگاه‌ها، اگر دانشجو را خیلی خوب تربیت کنند نهایتاً تبدیل به «احمدی نژاد» می‌شود. او هم آدم خوبی است و نمی‌توان زحماتش را  نادیده گرفت ولی به آن حدی از تشخیص نرسید که ولیِّ خود را بشناسد. مفهوم ولایت را نمی‌فهمید چون در محیط دانشگاه‌های که غربی‌ها برای ما ساخته‌اند تربیت شده بود.

ماجرای هنر نیز همین طور است. اولین بار که سینما و تلویزیون درست شد، تمام خانواده‌های یهودی و اسرائیلی، یا سرمایه‌گذار فیلم‌ها بودند، یا نویسنده، یا کارگردان یا بازیگر آن! بعضی از خانواده‌ها هر 3-4 حالت را داشتند. چرا آنها اینقدر محکم به سینما می‌چسبند؟ چون حداقل از صدر اسلام تا حالا، و حتی قبل از آن، یهود و بنی اسرائیل برای مردم مسلمان و مردم دیگر کشورهای دنیا قصه‌گویی می‌کرده است. در قصه‌گویی‌هایشان بازی هم می‌کردند. گاه یک قصه‌گوی یهودی زردچوبه به صورتش می‌مالید تا نقش یک مریض را بازی کند و قصه‌ی یک بیمار را بگوید. حین قصه گفتن گریه می‌کرد و می‌خندید.

اکثر داستان‌هایی که راویان و ناقلان حدیث در کتب روایی ما آورده‌اند، از همین‌ها نقل شده است. داستان‌ها یا از ابوحریره است یا امثال او! این اشخاص داستان‌های مذهبی را بلد بودند و در تورات می‌خواندند. مسلمانان شبه جزیره اصلاً نمی‌فهمیدند داستان چیست؟! مذهب چیست؟ تورات یعنی چه؟! عده‌ای عرب وحشی و بدوی بودند که در روستا زندگی می‌کردند. البته زندگی آنها مناسب فرهنگ خودشان بود ولی خیلی عقب مانده‌تر از بقیه ملت‌های دنیا بودند. اصلاً نمی‌فهمیدند قصه‌های آسمانی و الهی چه معانی دارند. یهودیان هر طور دلشان می‌خواست برای آنها قصه می‌گفتند و یوسف را به نحوی که می‌خواستند تصویر می‌نمودند.

*رخنه صهیونیسم در مسلمانان با داستان‌های کذب!

«اوج بن عُنُق» یک شخصیت داستانی بود که در گذشته در دهات به زبان ترکی گفته می‌شد. می‌گفتند: «اوج بن عنق وقتی پایش را در دریا می‌گذاشت آب دریا فقط تا مچ پای او می‌رسید. از دریا ماهی می‌گرفت، آن را جلوی خورشید می‌برد، سرخ می‌کرد و می‌خورد». مردم این حرف را باور می‌کردند. خودم چندین بار این داستان را از زبان قدیمی‌ها شنیدم. الآن که تاریخ را می‌خوانم می‌فهمم ساختن چنین داستانی علت داشته! حضرت موسی بنی اسرائیل را از چنگ فرعون نجات می‌دهد و پشت دروازه‌های «اریحا»، «کنعان» و «فلسطین» می‌آورد، یعنی همان ارض موعود که خداوند به بنی اسرائیل وعده داده! گفت:«این شهر مال شماست. ساکنین کافر هستند و خداوند اجازه داده شهر را بگیرید تا آسوده زندگی کنید». بنی اسرائیل ترسو بودند. فرعون آنها را بزدل و توسری خور بار آورده بود. یا بایست موسی را تنها می‌گذاشتند خودش با خدای خود برود و بجنگند، یا بایست می‌جنگیدند و کشته می‌دادند. وقتی از بنی اسرائیل پرسیده شد «چرا نمی‌جنگید؟» گفتند: «اینها خیلی قلدر هستند. پادشاهشان وقتی پا در دریا بگذارد، آب فقط تا مچ پایش می‌رسد. اگر پادشاهشان یک اشاره بکند، تمام بنی اسرائیل را در جیبش می‌گذرد. چطور با اینها بجنگیم؟». چنین دروغی ساختند که ترس خود را پنهان نمایند. از این دروغ‌ها تا دلتان بخواهد در تاریخ ساخته‌اند. خیلی قبل از ظهور سینما اینها قصه‌گو بودند و داستان‌های دروغ را در فرهنگ و مذهب ملت‌ها رخنه می‌دادند. الآن عین همان کار را در قالب سینما انجام می‌دهند.

هدف آنها دین‌زدایی از مردم دنیاست چون دین الهی مانع اطاعت و بهره‌دهی یک جامعه در برابر ابرقدرت‌ها می‌شود. یک زورگو، از جامعه‌ای که دین دارد و از خدا می‌ترسد نمی‌تواند بهره‌کشی کند. یک جامعه‌ی شجاع، فرهنگ خود را دارد. پارت‌ها یعنی ایرانیان قدیم در اسب‌سواری و تیراندازی خیلی مهارت داشتند. آنها این شجاعت را از ایشان گرفتند تا بتوانند مورد بهره‌کشی باشند. در گذشته، اسب‌سواران ایرانی روی اسب تیراندازی می‌کردند و هدف را می‌زدند. چنین چیزی الآن در دنیا نیست. یک رشته ورزشی در دنیا وجود دارد که اسب‌سوارها در حین سوارکاری، هدف را بزنند. بچه‌های ما در آن رشته اول می‌شوند. آیا هرگز این موضوع را شنیده‌اید که در اسب‌سواری المپیک اول شویم؟ نشنیده‌اید چون اینها جزو ارزش‌های بومی کشورمان به شمار می‌رود و نباید کسی خبر داشته باشد. باید آن را از ذهنمان بیرون بریزیم.

*ماجرای عاشورا یک ملت را از بردگی نجات می‌دهد

ارزش‌های مذهبی ما نیز آنها را می‌ترساند. کربلا، آدم می‌سازد. یک ملت را از بردگی نجات می‌دهد. باعث می‌شود ملت‌ها یاد بگیرند در برابر ابرقدرت‌ها قد علم کنند. سعی دارند تا جایی که بتوانند، کربلا را تغییر دهند. انبیا نیز باید تغییر چهره دهند تا دیگر الگو نباشند. حضرت موسی و عیسی را در فیلم‌ها نشان می‌دهند که دست به گناه می‌زند. اینها پیغمبر خود آنها هستند. چرا خرابشان می‌کنند و آبرویشان را می‌برند؟ بنی اسرائیل در پی گرفتن دنیاست. امور دنیوی را همواره در دربارها و نزد قدرت‌ها باید جستجو کرد. بنی اسرائیل در دربارها نفوذ می‌کنند. چند وقتی در دربارهای انگلیس بودند و الآن در کنگره آمریکا! وقتی قدرت مرکزی را دست بگیرند، مجبورند مقابل انبیا بایستند. انبیا با قدرتمندها و زورگویان سازش نمی‌کردند. باید یکی از این دو انتخاب شود. انبیا را می‌کشند و قدرت مداران را بزرگ می‌نمایند. در یک روز دهها و صدها پیامبر را سر می‌برند.

پیامبر و ائمه ما و سایر ادیان، حتی دین‌های بومی و بت‌پرستانه، باعث شکل‌گیری ارزش‌هایی شده‌اند که اسرائیل به عنوان گرداننده‌ی هالیوود و بنیانگذار سینما با آنها مخالف است. می‌خواهد ملت‌ها را از درون تهی کند. آیا این سینما، آن بانک و آن دانشگاه به درد ما می‌خورد؟ یا تاکنون چیزی جز ضرر برایمان داشته؟

باید بانک اسلامی درست کنید. الآن چند صندوق دیگر در تهران هست که به روش اسلامی عمل می‌کند. در گذشته، تقریباً تمام مساجد دارای صندوق‌های قرض‌الحسنه بودند. مردم آنجا پول می‌گذاشتند و وام می‌گرفتند. اگر هم با آن وام کاسبی می‌کردند و به درآمد می‌رسیدند سهمی به صندوق مسجد می‌دادند. صندوق قرض‌الحسنه وام خرید مسکن، وام ازدواج، مریضی و... می‌داد و بعد هم بدون یک ریال نزول، پس می‌گرفت. در بعضی کارها هم سرمایه‌گذاری می‌کردند و با درآمدش بانک را می‌گرداندند. ریشه این صندوق قرض‌الحسنه در آیات و روایات مربوط به اقتصاد اسلامی بود، اما بانک‌ها بر اساس آیات و روایات ساخته نشده‌اند. سینما نیز همین طور است.

گالری تصاویر

تمامی حقوق مطالب سایت متعلق به وبلاگ بسیج ولایت می باشد
طراحی و اجرا:سایت ستاپ