بسیج ولایت

به امید دنیایی بهترو سرزمینی آبادتر

آگهی آگهی

محکومیت بازداشت دکتر مسعود سلیمانی توسط دولت آمریکا


مجمع بین‌المللی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها در بیانیه‌ای اقدام دولت آمریکا را در بازداشت غیرقانونی دکتر مسعود سلیمانی محکوم کرده و خواهان تحرک گسترده جوامع دانشگاهی برای پایان دادن به این اقدام غیر قانونی دولت آمریکا شد.


به گزارش سرویس اساتید خبرگزاری بسیج در متن این بیانیه آمده است: 

 

 بسمه تعالی

 

اساتید محترم و دانشگاهیان سراسر جهان

همانگونه که مستحضرید، جناب آقای دکتر مسعود سلیمانی، یکی از دانشمندان برجسته هماتولوژی و سلول­‌های بنیادی و جزء دانشمندان یک درصد برتر جهان از حیث استنادهای علمی در مجلات معتبر علمی، هشت ماه است در سکوت مجامع دفاع از حقوق بشر، در حبس پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) به سر می­برد. بازداشت غیرقانونی این دانشیار دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس و رئیس انجمن هماتولوژی ایران توسط دولت آمریکا برگ دیگری از پرونده قطور جنایات ضد حقوق بشری آمریکا علیه ملت ایران است. ازآنجاکه دکتر سلیمانی با دعوت رسمی مؤسسه مایوکلینیک که از مؤسسات علمی مشهور در آمریکا و جهان است به صورت قانونی وارد کشور آمریکا شده و در بدو ورود دستگیر و از آن پس تاکنون بدون محکومیت و حتی محاکمه در بازداشت می­‌باشد، مسئولیت امنیت و سلامت ایشان به عهده دولت آمریکا و همچنین مؤسسه دعوت­‌کننده ایشان است.

رفتار ضد حقوق بشری آمریکا در قبال این دانشمند ایرانی بار دیگر پرده از هدف اصلی آمریکا یعنی رویارویی با ملت بزرگ ایران برداشت. همان کشوری که دیروز برخی سیاستمدارانش از حذف فیزیکی دانشمندان هسته‌­ای دفاع می­کردند، امروز نیز برای ایجاد وقفه در پیشرفت علمی جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌­ای دیگر برای دانشمندان ایرانی دام می­اندازند. آنچه بیش از پیش نمایان شده اینکه هدف آمریکا جلوگیری از پیشرفت و توانمندی ایران از هر راه ممکن ازجمله پیشگیری از توسعۀ علمی برای ضربه زدن به مردم ایران است.

در سال­‌های اخیر، آمریکا با رفتاری منافقانه در قبال جامعه علمی ایران همواره برای متوقف کردن حرکت کشور به سوی خودکفایی علمی در عرصه­‌های مختلف تلاش کرده است: از یک سو دولت‌­های مختلف آمریکا سعی کرده‌­اند با جذب دانشجویان نخبه ایرانی بستر فرار مغزها را فراهم کنند و از سویی دیگر دانشمندان و متخصصین ایرانی در رشته­‌های مختلف علمی را به بهان‌ه­های واهی تحریم و دستگیر می‌کنند. و آنگاه که بی­‌پرده از تروریست دانستن ملت ایران سخن می­گویند، آشکارا دشمنی خود با مردم ایران و نه تنها با نظام منتخب این ملت را نمایان می‌­سازند. کاخ سفید در این هدف آنقدر مصرّ است که توجهی به تبعات تبلیغاتی این­گونه رفتارها نیز ندارد.

خانواده دکتر سلیمانی نگران بیماری ایشان و نگهداری در شرایط بسیار سخت و همبند با مجرمان و قاچاقچیان مواد مخدر، اراذل و اوباش خیابانی هستند.

این اقدام خصومت­‌آمیز آمریکا موجب خواهد شد که اساتید دانشگاه‌های جهان در موارد مشابه به دعوتنامه­‌های دانشگاه‌­ها و مراکز تحقیقاتی آمریکا همواره با تردید نگریسته و امکان اقدامات غیرقانونی پلیس فدرال آمریکا مشابه آنچه که درخصوص دکتر سلیمانی رخ داده است را در مورد خود بعید ندانند. چراکه بنابر رفتار دولت آمریکا، هرکسی که در راه پیشرفت جمهوری اسلامی ایران و یا هر کشور مستقل دیگری فعالیت کند مظنون است و باید با او برخورد شود. البته این مسئله افتخاری برای دکتر سلیمانی است و مسلماً مانع ادامه مسیر تلاش علمی دانشمندان ایرانی نخواهد شد. فعالیت‌های دولت آمریکا از تحریم و فشار گرفته تا دستگیری دانشمندان ایرانی، به منزوی شدن جمهوری اسلامی ایران نمی­‌انجامد بلکه بیش از پیش وضعیت حقوق بشری آمریکا را رسوا می‌­کند.

جدا از اصل بازداشت غیرقانونی دکتر سلیمانی، ادامه بازداشت ایشان هم خلاف عرف و مقررات بین المللی است و به این دلیل از مجامع بین المللی و تشکل‌های صنفی دانشگاهی در سراسر جهان انتظار می رود ضمن محکوم کردن این اقدام غیرانسانی، تمامی سعی خویش را برای آزادی دکتر سلیمانی بکار گیرند. از وزارت امور خارجه و وزارت علوم تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران نیز انتظار است ضمن تحرک بیشتر برای آزادی هرچه سریعتر دکتر سلیمانی در تأمین هزینه های مرتبط با پایان دادن به این بازداشت غیر قانونی مساعدت لازم را داشته باشند.

مجمع بین‌المللی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها به‌عنوان یک سازمان مردم‌نهاد که متشکل از اساتید مسلمان از دانشگاه‌های سراسر جهان است، این اقدام دولت آمریکا را محکوم کرده و خواهان تحرک گسترده جوامع دانشگاهی برای پایان دادن به این اقدام غیر قانونی دولت آمریکا می­‌باشد.

 

مجمع بین‌­المللی اساتید مسلمان دانشگاه­‌ها

گالری تصاویر

تمامی حقوق مطالب سایت متعلق به وبلاگ بسیج ولایت می باشد
طراحی و اجرا:سایت ستاپ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات