بسیج ولایت

به امید دنیایی بهترو سرزمینی آبادتر

آگهی آگهی

زندگی نامه شهید دکتر محمد علی رهنمون

شهید دكتر محمدعلی رهنمون در روز هفتم مردادماه ۱۳۳۴در خانواده‌ای مذهبی و متدین در شهر یزد دیده به جهان گشود و به عنوان شهید شاخص بسیج جامعه پزشکی معرفی شد.

زندگش نامه شهید دکتر محمد علی رهنمونشهید دكتر محمدعلی رهنمون در روز هفتم مردادماه ۱۳۳۴در خانواده‌ای مذهبی و متدین در شهر یزد دیده به جهان گشود.
وی در سال ۱۳۵۲در كنكور سراسری در رشته پزشكی دانشگاه اهواز پذیرفته شد. شهید رهنمون در شكل گیری نهضت انقلاب مردمی استان یزد نقش بسزایی داشت و اعلامیه تحریم جشن عید نوروز۱۳۵۷به مناسبت چهلمین روز كشتار مردم تبریز و قم با خط زیبای او مقدمه‌ای بر قیام دهم فروردین سال۱۳۵۷ مردم یزد گردید.
او در اواخر شهریور۱۳۵۷كه زلزله، شهرستان طبس را ویران كرد از اولین کسانی بود که در قالب گروه درمان و امداد كمك رسانی كه بدستور شهید محراب آیت الله صدوقی تشكیل یافته بود عازم آن خطه گردید و مسئولیت كمیته امداد و درمان امام خمینی رضون الله تعالی علیه را بعهده گرفت و چهار ماه تمام در كنار بزرگوارانی همچون رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای، شهید آیت الله هاشمی‌نژاد و مرحوم حجت الاسلام شیخ محمدعلی صدوقی به خدمت زلزله زدگان طبس همت گماشت.
در اواخر بهمن ماه ۱۳۵۷در روزهای نخستین پیروزی انقلاب اسلامی به دانشگاه اهواز بازگشت و دوره جدیدی از مبارزات خویش را در برابر گروهكهای الحادی و التقاطی كه پیشنهاد تعطیلی دانشگاه ها را مطرح می‌نمودند آغاز كرد.
در جریان سیل خوزستان در سال۱۳۵۸ كمیته بهداشت و درمان جهاد سازندگی خوزستان به همت و تلاش او تشكیل و مسئولیت آنرا پذیرفت. هنوز خستگی واقعه سیل خوزستان بر دوش او سنگینی می‌كرد كه جنگ تحمیلی رژیم عراق علیه ملت ایران در شهریور ۱۳۵۹ آغاز شد و شعله های سوزانش بر پهنه وسیعی از خاك كشور عزیزمان ایران سایه انداخت.


در آنزمان رسالت جدید شهید دكتر رهنمون آغاز گشت و با اینكه چندماهی به پایان تكمیل تحصیلات دوره پزشكی عمومی او باقی نمانده بود مجدداً دست از ادامه تحصیل كشیده و با سازماندهی و ساماندهی مجدد كمیته امداد و درمان جهاد سازندگی خوزستان، پایگاهی برای جذب نیروهای پزشكی و امدادی منطقه جنوب فراهم آورد.


شهید رهنمون بطور خستگی ناپذیر، شبانه روزش را در جبهه های جنوب وقف درمان مجروحین می‌نمود. در اوایل سال۱۳۶۰ با كمك جمعی كوچك از فارغ التحصیلان پزشكی همفكر و همسنگر خود در تهران به عضویت بهداری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و از همان روزهای نخست در تشكیل و ساماندهی این نهاد همت گماشت و در راه اندازی و تجهیز و پذیرش مسئولیت اولین بیمارستان متعلق به سپاه پاسداران كه هم اكنون بعنوان یكی از مراكز آموزشی درمانی دانشگاه علوم پزشكی بقیه الله(عج) است نقش بسزایی داشت.


در اوایل سال۱۳۶۱ به منطقه جنوب بازگشت و در اداره و تجهیز بیمارستان صحرایی شهید كلانتری در منطقه اندیمشك و بیمارستان شهید بقایی اهواز همت گماشت. شهید دكتر رهنمون، در عملیات های جنوب و غرب كشور مسئولیت بیمارستان های صحرایی را در آن مناطق عهده دار بود و سرانجام در سپیده دم روز ششم اسفندماه سال۱۳۶۲در عملیات غرورآفرین خیبر در سنگر همیشگی خود در بیمارستان صحرایی خاتم الانبیاء(ص) در منطقه طلائیه در حال ادای فریضه نماز صبح به شهادت رسید.


گالری تصاویر

تمامی حقوق مطالب سایت متعلق به وبلاگ بسیج ولایت می باشد
طراحی و اجرا:سایت ستاپ